2019 06 19
2019 06 19
DEBATT. Efter flera år av snabba lagändringar på asylområdet kommer allt fler alarmerande rapporter om att människor på flykt, inte minst barn och unga, far illa efter att ha sökt asyl i Sverige.
Därför bildas nu en granskningskommission för att undersöka vad det är som hänt och hur situationen kan förbättras.
I går den 18 juni beslutade riksdagen om förlängning av “den tillfälliga lagen” som redan gällt på asylområdet i tre år. Syftet med lagen var att göra det svårare att få uppehållstillstånd i Sverige, så att färre skulle söka sig hit. Denna lag förlängs nu med vissa förändringar utan att regeringen utvärderat lagens konsekvenser.
Under de tre åren den tillfälliga lagen gällt har fler lagändringar för asylsökande tillkommit, faktiskt fler än de flesta jurister eller ens beslutsfattare lyckas hålla reda på – än mindre de asylsökande. Praxis, det vill säga hur beslutsfattare och domstolar tolkar lagen, har också förändrats.
Allt fler rapporterar om en svår situation bland barn, unga och vuxna asylsökande. Det handlar om oförutsägbara och inhumana beslut, ökande hemlöshet, social exkludering, psykisk ohälsa, familjesplittring och fler utvisningar med inslag av våld.
Inte minst ensamkommande barn har drabbats, men även barn i familj.